Era Rozbiórów: Zaborcy na Tronie Polskim
Po abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1795 roku, Polska znalazła się pod rozbiorową kontrolą trzech mocarstw: Rosji, Prus i Austrii. W okresie tym Polska nie miała własnego władcy, a rola ta była przejmowana przez monarchów zaborczych państw. Każdy z nich, zarówno carowie Rosji, królowie Prus, jak i cesarze Austrii, sprawował władzę na okupowanych terenach Polski. Byli oni niczym ciemne cienie, które rzuciły się na ziemię polską, zagarniając jej suwerenność i wolność.
Czas Księstwa Warszawskiego: Fryderyk August I
W wyniku porozumień tylżyckich w 1807 roku, z ziem polskich utraconych przez Prusy, Napoleon Bonaparte utworzył Księstwo Warszawskie, oddając je pod panowanie króla Saksonii, Fryderyka Augusta I. Jego panowanie było jak promyk słońca wśród chmur rozbiorów, dając Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości. Choć był marionetką w rękach Napoleona, to jego rządy przyniosły Polsce wiele reform, w tym w dziedzinie prawnej i edukacyjnej.
Odrodzenie Polski: Królestwo Polskie pod Romanowami
Po upadku Napoleona i kongresie wiedeńskim w 1815 roku, ziemie Księstwa Warszawskiego oraz części ziem zaboru pruskiego i austriackiego, zostały przekształcone w Królestwo Polskie, będące w unii personalnej z Rosją. Carowie Romanowowie, zwłaszcza Aleksander I i Mikołaj I, byli władcami tego państwa. Choć teoretycznie mieli ograniczone kompetencje, to w praktyce Królestwo było zależne od carskiej Rosji. Władcy ci, choć byli jak strażnicy więzienni Polski, to jednak w ich czasach nastąpiły ważne zmiany społeczne i kulturalne, które przygotowywały grunt pod przyszłe zrywy narodowe.